MATOS Kişinin Hayatından Seçilmiş


Matos Kişinin Hayatından Seçilmiş Üç Mayıs Günü , Aynullah AKÇA
Uzun sayılamayacak bir zaman öncesinde ,bu sayfada atılan arkadaşlık köprüsü kısa sürede bir kitap dostluğuna evriliverdi. Evet Aynullah AKÇA dostum bir yazardı; bunu öğrendiğimde kitaplarına ulaşmak istedim.Isveç'te yaşayan AKÇA, bütün nezâketi ile imzalı kitaplarını bana ulaştırdı.Bunlardan Matos isimli romanını üç-dört gün önce bitirdim.
Roman, kitaba ismini veren Matos Kişinin hayatından seçilmiş üç mayıs gününün birincisi olarak tasarlanmış ve kaleme alınmış.O mayıs gününe uyanan Matos'un ,gün boyunca yaşadıkları, duyumsadıkları, geçmişinden hatırladıkları, bir gününün öyküsüdür.
Rusya, Kafkaslar, Doğu Anadolu üçgeninde, Rus Bolşevik Devrimi'nin öncesinde ve sonrasında gelişen olaylar,olayların bu coğrafyadaki halkların yaşamlarına yansımaları ustalıklı bir kurgu içinde anlatılıyor.Sevgili Akça'nın çok uzun yıllar boyunca ve hâlen yurt dışında yaşıyor olmasına karşın dili akıcı ve duru.Zaman zaman kullandığı betimlemeler,metaforik anlatımlar dolu-dizgin sürükleyen satırlarda okura şiirsel bir tat sunuyor.Yanı sıra konuşmalarda kullanılan Azerî Ağzı, yöreyi ,yöre insanını bütün canlılığı ile hemen yanıbaşımızda duyumsamamızı sağlıyor.
Azerî bir ailenin mensubu olan Matos'un diğer iki gününü heyecanla beklediğimi söylemek isterim.
Yazarımızın her iki kitabı şimdi kütüphanemin değerli konukları. 
Roman Elfene Dünya Yayıncılık'tan çıkmış, 222 sayfa .