Mardin 5 Mardin'le tanışmam...


Bu Mardin'e ilk gidişim. Ancak tanışmam ?
 
Evet Mardin'e ilk gidişimdi bu ; geçen hafta Mardin'i ve çevresini büyük bir heyecan ve mutlulukla gezdim dolaştım,gördüklerimi ve yöreye ait toparlayabildiğim bilgileri çektiğim fotoğraflarla dört bölümde özetlemeye çalıştım,ama gönlümde çok özel bir yeri olan bu şehirle tanışmam yıllar öncesinde ve bunu bu yazı dizisine eklemeden edemezdim elbette; babam henüz Ankara Hukuk Fakültesinden çiçeği burnunda yeni mezun, Ezine'deki ilk görevi olan adlî subaylığa atanıyor orada sevgili annemle tanışıyorlar o sıralar babamın Şark hizmeti Mardin Kızıltepe'ye çıkmış kısa bir süre içinde görev yerine gitmesi gerekiyor ve birbirlerine çok aşık olan bu iki insan o zamanlar uygulanan "yıldırım nikâhı " uygulamasıyla evlenerek Mardin'e gidiyorlar , babam 117. Seyyar Jandarma Alay Komutanlığı'nda adlî subay olarak görevine başlıyor. Annemin çocukluk ve gençliği ,İstanbul ve Bursa'da geçmiş modern bakımlı hoş bir genç kadın, ama aşkı galip geliyor Mardin'in hele de o yıllardaki yokluk ve yoksunluğunu hiç umursamadan çıkıp babamla birlikte Mardin'e geliyor. Aylar geçiyor ve annem , sevgili ikizim ve bana gebe kalıyor.İşte benim bu güzel kadim şehirle tanışmam aslında çok eskiye dayanıyor.Doğum yerim olmamakla birlikte bebekliğimin ilk aylarını bu güzelim şehirde yaşamışım .
Mardin'in sokaklarında dolaşır şehri içimde doyasıya hissetmeye çalışırken gözümün önüne anneciğimin hayali gelip oturuyordu hep ,o zamanın koşullarında hayat ve giyim tarzından ödün vermeden büyük aşkı ve sevgisiyle örülü Mardin hatıraları bu güzel kadının.
 
Fotoğraflar, bu öykünün başlangıcına , annemin ikizlerini beklediği günlere ve ikizimle benim ilk aylarımızdaki Mardin serüvenimize ait.