Zamanın Çizgisinde


Mektuplarımız, akreple yelkovanın sık adımları ile koşturan yaşamımızın, ağlayışının,sevincinin heyecanlarının, korkularının, kederlerinin bir kalemin incecik ucundan bazen içli bir yağmurun sakin damlalarıyla süzülmesi bazen de bir kırkikindi sağanağının ele avuca sığmaz deli doluluğu ile boşanıvermesi değil midir kâğıdın bembeyaz yüzüne?
Aslında hepsi küçücük birer öykü anlatır bize; zamanın, mevsimin, ayların, sokakların,odaların resmini çizer.
Her bir mektup, elmanın içine gizlenmiş çekirdekler gibi hayatın kalbinde samimi, sıcak duygu tanecikleridir.
Bakıyorum da şu son aylarda yolumu ne vakit bir kitapçı ya da sahafa düşürmüşsem, hiç farkında olamadan mektuplardan mürekkep kitaplar almışım hep.Bunlardan sonuncusu da,geçen hafta,saatinden hayli evvel gittiğim diş tedavime kadar vakti doldurmaya çalışırken Tunalı'da Yapı Kredi Yayınları'nın dükkânına girip aldığım Vüs'at O.Bener'in Canım Tavşancığım 'ı oldu.
"Canım Tavşancığım", işte, okumayı çok sevdiğim Bener'in elma çekirdekleri kadar sahici, doğal seslenişi eşi Ayşe Bener'e mektuplarında.
69-87 yıllarının Ankarasından yazılmış satırların içten sesini geçmişimin gözlerine dalarak dinliyorum.Kâh ağzı burnu üşümüş bir güz sabahında kâh susamış bir yaz günbatımında sımsıkı kucaklaşıyorum o uzak yıllarımla.
Mektuplar,geçmişin unutulmuşluğunu gebe bırakan düşsel bir yolculuk zaman çizgisinde.
Ve ne üzücü bir eksiklik ki, artık mektuplar yok! Çocuklarımız, onların çocukları ve sonrakiler geçmişin unutulmuşluğunu gebe bırakan o güzelim düşsel yolculuğa çıkamayacaklar zamanın eğrisinde.
☆ "Canım da canım benim!
Yağdım yağacak hava .Üstüme gelip duruyor griliği.Pazar,beni güneşe çıkarmadılar.Volta attım TV seyrettim,gazete...13Nisan 80 Pazar
....................................................Vosilyanus-
Mösimus'cuğum
☆ canım,geldim işte!Azgınlaşan nezlemle!6.00 da evdeydim,sızmışım.... 
.......
24 Mayıs 71,Saat 16.00
Ayıcın
Vüs'at
☆ Sevgili küçük tavşancığım,
1980 yılı Bütçe kouşmalarını dinlemek gibi bir saçmalık ettim...
........
16 Şubat 1980 C.tesi