CEVAT ÇAPAN ( Derleyen), Çin'den Peru'ya Dünya Şiiri


Cevat Çapan'ın seçimi ve derlemesi ve elbette çevirisi ile hazırlanmış ; okuyucu ile buluşmuş "Çin'den Peru'ya Dünya Şiiri" kitabı İ.Ö VI. yüz yıldan , Antik Yunan'dan başlayarak Kuzey Amerika'ya , Latin Amerika'ya ,Uzak Asya'ya uzanan şiirlerin "Büyülü Yolculuğunda" kimleri konuk etmemiş ki sayfalarına. Kırk üç harika kalem, şair duyarlılıkları ile , insana yine insanı anlatıyor; ülkelerinin acılarını, savaşa ve zulüme olan isyan çığlıklarını seslendiriyorlar; sözcükleriyle özgürlük savaşı veriyorlar.
 
Bu gün Midilli adıyla bilinen Lesbos Adasında Antik Yunan Dönemi' nde yaşamış ünlü kadın şair Sappho' dan örneklerle başlayan şiir şöleni, geleneksel Japon Haiku şiirinin en güzel örnekleriyle devam ediyor. Sonrasında IXX. ve XX. yüz yıllarda savaşlarla tutuşup kavrulan dünyanın acılarını dizelerine taşıyan Meksika, İtalya, Fransa ,Rusya ve daha pek çok ülkeden şairin , dizeleriyle ruhlarımıza dokunuşunu hissediyoruz.
 
Ermetismo akımı, Akmeist akım, Gerçeküstücülük, Sembolist akım gibi kimi şiir akımlarının seçkin örneklerinin erişilmez lezzetine varıyoruz; tabii bu doyumsuz lezzeti tadabilmenin biricik yolu başarılı bir çeviriden geçiyor. Şiir dünyasının söz ustalarını okumayı büyük bir keyife dönüştüren hiç kuşkusuz kendisi de bir şair olan Cevat Çapan; İngilizceye mükemmel hakimiyeti ile ve şair ruhu ile öylesine incelikle ve özenle seçerek kullanmış ki sözcükleri kitapta yer alan istisnasız bütün şiirlerin Türkçe olarak kaleme alındığı duygusu oluşuyor okuyucuda.
Kelimenin tam anlamı ile bir şiir şöleni olarak niteleyebileceğim bu kitap ;
Sözcükler Yayınlarından çıkmış , kırk üç şairi konuk ediyor ve 161 sayfa.
 
Santiago Kentine
 
Santiago üstüne yağmur yağıyor 
Benim tatlı sevdiğim
Havadaki ak çiçek
Güneş gölgeli parlıyor
...
F. Garcia LORCA
♡♡♡♡
 
Gerçek Ad
...
Yaşayabilmek için ölümü aşman gerek,
Akıtılmış kandır en arı varlık.
 
Yves BONNEFOY
 
♡♡♡♡
 
O İncecik Omuzların
 
O incecik omuzların kırbaç altında kızarmak için,
Kırbaç altında kızarmak ve alev alev yanmak için kuru soğukta
 
Osip MANDELŞTAM