Matos, ikinci gün...


"MATOS AĞAOĞLU EBEDİ GENÇLİĞİNİ ARAS NEHRİNİN SULARINA BORÇLUDUR."
     Değerli dostum yazar Aynullah Akça 'nın Matos kitabının ikincisinde, ilkinde Aras Nehri'nde son anda canına kıymaktan vazgeçerek köyüne dönen Matos Ağaoğlu'nun gizlerle dolu yaşamının izini sürüyoruz. Ne var ki yukarıda alıntıladığım: "Matos Ağaoğlu ebedi gençliğini Aras Nehri'nin sularına borçludur." Cümlesi ile sona eren kitabı bitirip kapağını kapattığımda, zihnimdeki sorularla birlikte çözemediğim bir bulmacanın siyah-beyaz kutucuklarının tam ortasında kalakalmıştım. Zira Akça, üç kitap olarak tasarlayıp, kurguladığı öyküsünü merak öğesini elinde tutarak ustaca bitirmişti dizinin bu ikinci kitabını.
     Yazarımızın doğduğu, aile köklerinin tutunduğu berk Doğu Anadolu topraklarında boy veren öyküsü, benim de pek sevdiğim Büyülü Gerçekçilik ‘ten hoş esintileri ile masalsı bir dünyanın kapılarını aralıyor okuruna.
     Kitapta, herhangi bir romanda alışık olduğumuzdan çok daha fazla sayıdaki karakterin varlığı, bu karakterlerin incelikli kişilik tasvirleri, yine bu karakterlerin hayat öyküleri ve nihayet romanın kahramanı olan ana karakter Matos ile gelişen ilişkileri, olayların örgüsü, kuşkusuz Akça'nın özgün ve renkli yazın tarzını ortaya koyuyor.
     Matos AĞAOĞLU 'nun sırlarına üçüncü kitapta erebilecek miyiz? İşte bunu bilmiyoruz, ama heyecanla bekliyoruz.
Gerçek, masalsı, gizemli ...MATOS...Elfene Dünya Yayıncılık'tan konuk oldu kitaplığıma 278 sayfa