Bir Filmin Ardından


Dün gece, yalçın dağların arasına saklanmış, civara tek tük serpilmiş cılız ağaçların bozkırın o arduvaz bulanıklığını canlandırıp, yeşertmeye yetemediği ; alçacık beyaz kerpiç evleri ile handiyse usta bir ressamın fırçasında hayat bulmuş harikulâde bir köy tasviri dört köşeli geniş camdan fırlayıp olancası ile gözlerime doldu.Olağanüstü sadeliğinde gizli doyumsuz güzelliği ile bir İran köyü beni konuk etti Abbas Kiyarüstemi'nin "Rüzgâr bizi götürecek" filminde.
Tuhaf, alışılmadık bir bekleyişi konu alan filmin ismi, kadim komşumuz İran'ın kadersiz ve fakat güçlü şairi Furûğ Ferruhzad'ın dizelerinden.
Eski bir gelenek olan yas törenlerini görüntülemek üzere köye gelen Behzad ve arkadaşları töreni görebilmek amacı ile köydeki hasta ve yaşlı bir kadının öleceği günü beklerler.Onların bu iç acıtan bekleyişleri süresince biz izleyiciler de köylülerin sıradan hayatlarına, çalışmalarına, kadın erkek ilişkilerine hâsılı günlük hayata dair her ne varsa hepsine hiç sıkılmadan hoşça tanıklık ediyoruz.
Yaşamla ölüm arasında, bir hiçliğin ortasında, huzursuz bir şekilde hasta kadının ölümünü bekler Behzad.Arkadaş olduğu dokuz on yaşlarındaki Farzad da ona yaşlı kadının durumu ile haberler getirir sürekli.
Köyde yaşlılar ve çocuklar vardır yalnızca.Ölümün ve yeniden doğumun işlendiği kimi sahnelerde Budizm'in etkisi hissediliyor. Sembolik anlatımların hâkim olduğu yoğun şiirsellik metaforik unsurlarla filme gerçekten apayrı bir lezzet katmış.
Filmin sonlarında Ömer Hayyam'dan rubaîlerin de yer aldığı bölümlerde , gerçekliğin yaşadığımız an'da olduğuna ve öte dünyanın anlamsızlığına vurgular yapılmış.
Beni önce ruhuma dolan muhteşem görüntüleri daha sonra da ilginç konusu ve su gibi akan anlatımı ile kendisine esir alan bu Abbas Kiyarüstemi yapımı kuşkusuz son zamanlarda izlediğim en güzel yapımlardan biri idi. Tek sorunum akıp giden sahneleri olabildiğince görüntüleyebilmekti, zorlanmadığımı asla söyleyemem .
 
Rüzgâr bizi Götürecek, The wind will carry us,
Özgün adı: Bād mā rā khāhad bord
 
Abbas Kiyarüstemi , 1999 İRAN